Przejdź do głównej treści

Bezpłatne programy profilaktyczne i diagnostyczne


Pomożemy Ci zadbać o Twoje zdrowie

Uśmiechnięte lekarki i pielęgniarki Ośrodka Zdrowia w Turośni Kościelnej, w granatowo-białym uniformie medycznym, ze stetoskopami zawieszonymi na szyi, stojące na białym tle

W naszej przychodni szerzymy wiedzę na temat profilaktyki zdrowotnej!


Profilaktyka i diagnostyka – czym są? 


Wiele chorób, takich jak nowotwory, choroby serca czy cukrzyca, rozwija się stopniowo i może przebiegać bezobjawowo.

Badania profilaktyczne to regularne testy i kontrole wykonywane pomimo braku dolegliwości chorobowych. Ich celem jest identyfikacja ewentualnych problemów zdrowotnych na wczesnym etapie. Dzięki nim możliwe jest uniknięcie poważnych schorzeń i zastosowanie działań zapobiegawczych.

Diagnostyka polega na przeprowadzaniu testów i badań mających na celu ustalenie przyczyny objawów lub potwierdzenie diagnozy. To kluczowy krok w procesie leczenia. Dokładna diagnoza umożliwia monitorowanie stanu zdrowia pacjenta. Badania diagnostyczne to między innymi: badania krwi, badania obrazowe (np. rentgen, tomografia komputerowa), badania genetyczne czy biopsje.

Rodzaje programów w naszym ośrodku


Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia


Dla pacjentów w wieku 35–65 lat bez wcześniej zdiagnozowanej choroby układu krążenia, którzy w ciągu ostatnich 5 lat nie brali udziału w programie.

Profilaktyka 40+


Dla pacjentów w wieku 40+. Skierowanie na badania można uzyskać w przychodni, na Indywidualnym Koncie Pacjenta lub u pielęgniarki POZ. Program realizowany całościowo w naszej przychodni.

Program Profilaktyki Raka Piersi


Dla kobiet w wieku 50–69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanego badania mammograficznego. Dzięki współpracy przychodni Porozumienia Zielonogórskiego z BCO (w ramach Breast Cancer Unit) pacjentki mogą liczyć na pomoc w rejestracji na badania oraz przeprowadzenie przez cały proces diagnostyczny.

Program Profilaktyki Raka Jelita Grubego


Dla pacjentów w wieku 50–64 lat, którzy w ciągu ostatnich 10 lat nie mieli wykonanej kolonoskopii.Badanie pozwala na wykrycie nowotworu we wczesnym stadium, dzięki czemu możliwe jest pełne wyleczenie.

Profilaktyka Raka Skóry


Dla wszystkich pacjentów, którzy zauważyli u siebie niepokojące zmiany skórne.

Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy


Dla pacjentek w wieku 25–59 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonanej cytologii.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat badań profilaktycznych, które oferuje nasza przychodnia?


Zapraszamy do kontaktu.

Masz pytanie?


Chętnie rozwiejemy Twoje wątpliwości!

Czym jest szybka diagnostyka i czy mogę liczyć na nią w ramach NFZ?

W naszej przychodni medycznej posiadamy sprzęt do szybkiej diagnostyki POCT (point of care):

  • Aparat do CRP – badanie umożliwia ocenę stanu zapalnego. Do badania wystarczy kilka kropli krwi. Badanie jest całkowicie bezbolesne, a wynik otrzymujemy po 3 minutach. Dla dzieci do ukończenia 6 roku życia badanie jest bezpłatne. Powyżej 6 roku życia jego koszt to 30 zł.
  • Testy antygenowe do wykrywania grypy typu A/B, RSV, COVID-19 – badanie jest bezpłatne dla wszystkich naszych pacjentów w ramach podstawowej opieki zdrowotnej NFZ. Badanie jest bezbolesne, a wynik otrzymujemy po około 15 minutach.

W naszej placówce, dzięki szybkiej diagnostyce zapewniamy wdrożenie celowanego leczenia. Pozwala nam to również uniknąć zbędnej antybiotykoterapii.

Co to jest opieka koordynowana? Czy mogę liczyć na nią w ramach podstawowej opieki zdrowotnej?

Opieka koordynowana to specjalna forma opieki nad pacjentami z chorobami przewlekłymi.

Jak to działa?

  • Pacjent zgłasza się na wizytę kompleksową do lekarza rodzinnego w ramach NFZ.
  • Lekarz POZ analizuje dokumentację medyczną, bada pacjenta, zleca badania diagnostyczne, może zalecić konsultacje pielęgniarki, dietetyka, lekarza innej specjalizacji.
  • Następnie zaleca wizyty kontrolne i przepisuje leki
  • Koordynator umawia terminy wizyt oraz zleconych badań. Dba, aby przypomnieć pacjentowi o zbliżających się terminach oraz kończących się lekach

W opiece koordynowanej pacjent otrzymuje plan opieki medycznej. Koordynator prowadzi pacjenta, przypominając mu o wszystkich ważnych terminach.

Nasza przychodnia realizuje opiekę koordynowaną w ramach POZ jako jedna z pierwszych poradni medycznych w Polsce! Serdecznie zachęcamy do skorzystania z takiej formy opieki w naszej placówce.

Chcesz umówić się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu? Wypełnij nasz formularz kontaktowy lub zadzwoń na nr tel. 85 650 52 79 (otwiera się w nowej karcie).

Czy lekarz rodzinny podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) skieruje mnie na badania?

Badania zlecane przez lekarza rodzinnego służą do diagnostyki i leczenia, które on prowadzi. Nasi lekarze zlecają badania wtedy, kiedy wymaga tego stan zdrowia pacjenta. Pacjenci z chorobami przewlekłymi powinni mieć regularnie wykonywane określone badania, a ich zakres i częstotliwość ustala lekarz podczas porady kompleksowej.

Jeśli pacjent otrzymał zalecenie wykonania badań w poradni specjalistycznej, powinien otrzymać też skierowanie na te badania lub wykonać je prywatnie. Lekarz rodzinny nie przepisuje skierowań. Dokładne przepisy znajdują się na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Warto jednak skonsultować się z naszymi lekarzami rodzinnymi – dzięki opiece koordynowanej w naszej placówce posiadamy szerokie możliwości diagnostyczne. Może okazać się, że nie ma potrzeby korzystać z kosztownych wizyt prywatnych, a większość chorób przewlekłych można bezpiecznie i skutecznie leczyć u specjalisty medycyny rodzinnej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Czy badania należy wykonywać 1x w roku? Czy mogę wykonać badania w Waszej poradni lekarza rodzinnego POZ?

Badania dzielą się na profilaktyczne i diagnostyczne:

  • Profilaktyczne – wykonywane są wtedy, kiedy nie podejrzewamy choroby. Profilaktyka jest niezwykle ważna, aby na wczesnym etapie wykryć chorobę. Opis wszystkich programów profilaktycznych znajduje się na naszej stronie.
  • Diagnostyczne – są to badania, które służą do diagnostyki pacjentów w zależności od zgłaszanych objawów lub do monitorowania chorób przewlekłych.

Lekarz zleca badania zawsze, kiedy jest to konieczne. Częstość badań uzależniona jest od konkretnych chorób. Dzięki opiece koordynowanej w naszej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) pacjent otrzymuje Indywidualny Plan Opieki Medycznej, który uwzględnia zakres i harmonogram wykonywanych badań.

Jak zostać pacjentem Waszej przychodni medycyny rodzinnej?

Aby stać się pacjentem lekarza rodzinnego POZ w naszej placówce medycznej wystarczy złożyć deklarację wyboru. Można to zrobić osobiście lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta. Tutaj znajdziesz instrukcję krok po kroku, jak należy to zrobić.

  • Nie ma konieczności formalnego wypisywania się z dotychczasowej przychodni – dzieje się to automatycznie.

  • Warto wziąć ksero najważniejszych dokumentów medycznych – karty z hospitalizacji, konsultacji z poradni specjalistycznych, wyników badań. Karty szczepień dzieci pozyskujemy sami.

Zachęcamy całe rodziny do korzystania z opieki zdrowotnej w ramach NFZ w jednej przychodni. Dzięki temu nasi specjaliści mają więcej informacji o całej rodzinie, co w przypadku niektórych chorób ułatwi leczenie i diagnozowanie.

Chcesz się umówić do lekarza rodzinnego? Wypełnij nasz formularz kontaktowy lub zadzwoń na nr tel. 85 650 52 79 (otwiera się w nowej karcie).

Przepisałam dziecko do Waszej poradni lekarza rodzinnego – co ze szczepieniami?

Po złożeniu deklaracji przez pacjenta, niezwłocznie kontaktujemy się z poprzednią przychodnią i wnioskujemy o przesłanie karty szczepień. Zwykle otrzymujemy ją w ciągu 3 tygodni. To standardowa procedura. Następnie w trakcie wizyty lekarz i pielęgniarka analizują kartę szczepień i ustalają wraz z rodzicem kalendarz uodpornienia.

W naszej placówce pielęgniarki dbają o realizację kalendarza szczepień – ustalają plan opieki, przypominają o zbliżających się szczepieniach oraz umawiają terminy wizyt szczepiennych i bilansowych.

Pierwszy rok życia dziecka


Z myślą o młodych rodzicach stworzyliśmy darmowy e-book „Pierwszy rok życia dziecka w pytaniach i odpowiedziach”.

To skarbnica wiedzy, która pomoże Ci w pierwszych chwilach opieki nad niemowlęciem. Dowiesz się z niego m. in.: jak często kąpać dziecko, kiedy udać się na pierwszą wizytę u lekarza czy szczepienie.

Co zrobić, aby uzyskać dostęp do naszego e-booka? Wystarczy, że zapiszesz się poniżej.

Przeczytaj więcej o e-booku

Chcesz umówić się do lekarza szybko i bez czekania w kolejce?

Nasza przychodnia to nowoczesne podejście i przyjazna atmosfera!

Umów wizytę

Projekt i realizacja: