Przejdź do głównej treści

Sprawdź, gdzie wykonać badania


Sprawdź placówki polecane przez personel naszego Ośrodka Zdrowia

Uśmiechnięte lekarki i pielęgniarki Ośrodka Zdrowia w Turośni Kościelnej, w granatowo-białym uniformie medycznym, ze stetoskopami zawieszonymi na szyi, stojące na białym tle

Regularne badania to fundament zdrowego i szczęśliwego życia!

Poniżej znajdziesz sprawdzone placówki, które polecamy.


Badania USG


Ultramed

ul. Bema 2 lok.43 Białystok

nr. telefonu: 795 795 014 (otwiera się w nowej karcie)

Badania RTG


Zakład radiologii X-ray

ul. Stołeczna 2B Białystok

nr. telefonu: 85 744 64 26 (otwiera się w nowej karcie)

Badania laboratoryjne


Zrobisz je w naszym ośrodku – ze skierowaniem lub prywatnie

Chcesz wiedzieć więcej na temat badań i profilaktyki? 


Chętnie rozwiejemy Twoje wątpliwości!

Czy lekarz rodzinny podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) skieruje mnie na badania?

Badania zlecane przez lekarza rodzinnego służą do diagnostyki i leczenia, które on prowadzi. Nasi lekarze zlecają badania wtedy, kiedy wymaga tego stan zdrowia pacjenta. Pacjenci z chorobami przewlekłymi powinni mieć regularnie wykonywane określone badania, a ich zakres i częstotliwość ustala lekarz podczas porady kompleksowej.

Jeśli pacjent otrzymał zalecenie wykonania badań w poradni specjalistycznej, powinien otrzymać też skierowanie na te badania lub wykonać je prywatnie. Lekarz rodzinny nie przepisuje skierowań. Dokładne przepisy znajdują się na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Warto jednak skonsultować się z naszymi lekarzami rodzinnymi – dzięki opiece koordynowanej w naszej placówce posiadamy szerokie możliwości diagnostyczne. Może okazać się, że nie ma potrzeby korzystać z kosztownych wizyt prywatnych, a większość chorób przewlekłych można bezpiecznie i skutecznie leczyć u specjalisty medycyny rodzinnej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Czy badania należy wykonywać 1x w roku? Czy mogę wykonać badania w Waszej poradni lekarza rodzinnego POZ?

Badania dzielą się na profilaktyczne i diagnostyczne:

  • Profilaktyczne – wykonywane są wtedy, kiedy nie podejrzewamy choroby. Profilaktyka jest niezwykle ważna, aby na wczesnym etapie wykryć chorobę. Opis wszystkich programów profilaktycznych znajduje się na naszej stronie.
  • Diagnostyczne – są to badania, które służą do diagnostyki pacjentów w zależności od zgłaszanych objawów lub do monitorowania chorób przewlekłych.

Lekarz zleca badania zawsze, kiedy jest to konieczne. Częstość badań uzależniona jest od konkretnych chorób. Dzięki opiece koordynowanej w naszej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) pacjent otrzymuje Indywidualny Plan Opieki Medycznej, który uwzględnia zakres i harmonogram wykonywanych badań.

Przepisałem się do Waszej przychodni POZ – co z dokumentacją medyczną?

Dokumentacja medyczna jest własnością placówki, jednak każdy pacjent może złożyć ustny wniosek o wydanie kopii dokumentacji medycznej.

Warto poprosić o kopię ostatnich kart z hospitalizacji, badań diagnostycznych lub konsultacji lekarzy z poradni specjalistycznych. Jest to wystarczające do refundacji leków. W przypadku konieczności pogłębienia diagnostyki, nasz lekarz rodzinny zleci niezbędne badania.

Czym jest szybka diagnostyka i czy mogę liczyć na nią w ramach NFZ?

W naszej przychodni medycznej posiadamy sprzęt do szybkiej diagnostyki POCT (point of care):

  • Aparat do CRP – badanie umożliwia ocenę stanu zapalnego. Do badania wystarczy kilka kropli krwi. Badanie jest całkowicie bezbolesne, a wynik otrzymujemy po 3 minutach. Dla dzieci do ukończenia 6 roku życia badanie jest bezpłatne. Powyżej 6 roku życia jego koszt to 30 zł.
  • Testy antygenowe do wykrywania grypy typu A/B, RSV, COVID-19 – badanie jest bezpłatne dla wszystkich naszych pacjentów w ramach podstawowej opieki zdrowotnej NFZ. Badanie jest bezbolesne, a wynik otrzymujemy po około 15 minutach.

W naszej placówce, dzięki szybkiej diagnostyce zapewniamy wdrożenie celowanego leczenia. Pozwala nam to również uniknąć zbędnej antybiotykoterapii.

Co to jest opieka koordynowana? Czy mogę liczyć na nią w ramach podstawowej opieki zdrowotnej?

Opieka koordynowana to specjalna forma opieki nad pacjentami z chorobami przewlekłymi.

Jak to działa?

  • Pacjent zgłasza się na wizytę kompleksową do lekarza rodzinnego w ramach NFZ.
  • Lekarz POZ analizuje dokumentację medyczną, bada pacjenta, zleca badania diagnostyczne, może zalecić konsultacje pielęgniarki, dietetyka, lekarza innej specjalizacji.
  • Następnie zaleca wizyty kontrolne i przepisuje leki
  • Koordynator umawia terminy wizyt oraz zleconych badań. Dba, aby przypomnieć pacjentowi o zbliżających się terminach oraz kończących się lekach

W opiece koordynowanej pacjent otrzymuje plan opieki medycznej. Koordynator prowadzi pacjenta, przypominając mu o wszystkich ważnych terminach.

Nasza przychodnia realizuje opiekę koordynowaną w ramach POZ jako jedna z pierwszych poradni medycznych w Polsce! Serdecznie zachęcamy do skorzystania z takiej formy opieki w naszej placówce.

Chcesz umówić się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu? Wypełnij nasz formularz kontaktowy lub zadzwoń na nr tel. 85 650 52 79 (otwiera się w nowej karcie).

Czy w Waszej przychodni NFZ przyjmują lekarze specjaliści?

Tak! W naszej poradni medycznej w ramach NFZ przyjmują lekarze rodzinni, którzy są specjalistami medycyny rodzinnej.

Dodatkowo w ramach opieki koordynowanej zapewniamy współpracę z dietetykiem, kardiologiem i endokrynologiem.

Pierwszy rok życia dziecka


Z myślą o młodych rodzicach stworzyliśmy darmowy e-book „Pierwszy rok życia dziecka w pytaniach i odpowiedziach”.

To skarbnica wiedzy, która pomoże Ci w pierwszych chwilach opieki nad niemowlęciem. Dowiesz się z niego m. in.: jak często kąpać dziecko, kiedy udać się na pierwszą wizytę u lekarza czy szczepienie.

Co zrobić, aby uzyskać dostęp do naszego e-booka? Wystarczy, że zapiszesz się poniżej.

Przeczytaj więcej o e-booku

Chcesz umówić się do lekarza szybko i bez czekania w kolejce?

Nasza przychodnia to nowoczesne podejście i przyjazna atmosfera!

Umów wizytę

Projekt i realizacja: